Novell,  Spänning / Skräck

Att döda flugor av Mårten Dahlrot

Handling: «Flugplågan» skrev de i tidningarna. Experter hävdade att orsaken låg i det ovanliga vädret; den ihållande värmen och fuktigheten, stora skördar av frukt som ruttnade och jäste på åkrarna.
Det är den första sommaren men inte den sista med ovanligt klimat. Året därpå är likadant och snart sker det orimliga, det fullständigt absurda. Balansen i det biologiska systemet rubbas – och flugorna blir lite mer än en irritation på picknicken.
  Tidningarna refererade till Egyptens tio plågor och nere på torget dök det upp en domedagspredikant…

Att Döda Flugor är den femte i serien Dahlrotnovellerna.

Recension: Mårten har lyckats igen. Att döda flugor är ruskig, spännande och så bra! Ni får inte missa Dahlrotnovellerna, det är alla fantastiska och bjuder på spännande underhållning. När man läser Mårtens noveller är det som att se en suverän skräckfilm eller en film som man funderar länge på.

Betyg: 5/5

Läs även Svenska Böckers andra recensioner av Dahlrotnovellerna; Evolution, I ett hus vid skogens slut, Boet, Genom fönstret.

(Visited 112 times, 1 visits today)

Ein Kommentar

Leave a Reply

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.